Dni Sztuki Współczesnej 2024

20-26 maja 2024, Białystok

Hasło przewodnie: Have no fear!

Strach – pierwotna cecha, której źródłem jest instynkt przetrwania i która do przetrwania jest potrzebna. Jednak strach w XXI wieku przestał być już po prostu odpowiedzią na odczuwane niebezpieczeństwo. Jak budować odwagę cywilną w społeczeństwie, do którego dołączyły tysiące ludzi uciekających od wojny i bezgranicznej przemocy? Ludzi, którzy jednak nie potrafili uciec od strachu i lęków. Jak dawać siłę tym, którym odbiera się godność, prawo do bycia, prawo do decydowania, prawo do pomocy? Użyte po raz pierwszy w 1997 roku przez Franka Furedi hasło „kultura strachu” (“culture of fear” albo “climate of fear”) używane było później wielokrotnie: opisywało etykę i treści medialne, politykę i zachowania społeczne, aż pojawiło się w codziennych rozmowach, w których ludzie mówią o obecności kultury strachu w szkołach, na uczelniach, w miejscach pracy. Konteksty powszechnego użycia tego pojęcia wskazują, że strach stał się czynnikiem, za pomocą którego zaczęliśmy interpretować życie. A gdyby zacząć interpretować je poprzez odwagę? Gdyby odnaleźć dzielność w rzeczywistości zagrożenia? Gdyby odszukać nowe źródła nadziei i siły? Gdyby zmieniać kulturę strachu w kulturę odwagi? My – obywatele, nie chcemy się już dłużej bać. Informacje o tegorocznym programie – wkrótce.
Organizatorzy: Miasto Białystok, Białostocki Ośrodek Kultury
Patroni medialni: Radio Nowy Świat, Białystokonline.pl, Radio Akadera, Polskie Radio Białystok, Radio Nowy Świat, Teatralny.pl, Mint Magazine
Sponsor: Betex

 

Dni Sztuki Współczesnej

Organizowany od 1985 roku festiwal to jedna z czołowych imprez Białostockiego Ośrodka Kultury oraz najstarsze i największe tego typu wydarzenie w regionie. Bazuje na teatrze, ale wzbogacają go także inne, liczne gatunki: sztuki wizualne, muzyka, film i spotkania z artystami. Festiwal skierowany jest do osób ceniących odważne i nowatorskie projekty artystyczne, gotowych na spotkania z twórcami o wyraźnej wizji, dyskutującymi z otaczającą rzeczywistością przy wykorzystaniu formy, słowa, dźwięków i nieskończonej wyobraźni. Przez ponad trzy dekady lat festiwal gościł mnóstwo artystów z Polski i całego świata.